Powrót

Harmonogram obowiązków przedsiębiorcy komunikacji elektronicznej w związku z wejściem w życie PKE

Rozpoczynamy publikowanie cyklu artykułów poświęconych procesowi wdrażania przepisów Ustawy z dnia 12 lipca 2024 r. – Prawo komunikacji elektronicznej (Dz. U. poz. 1221; dalej jako: „PKE”) w przedsiębiorstwach telekomunikacyjnych. Usystematyzowanie informacji jest kluczowe do sprawnego dostosowania się do zmian w przewidywanych terminach, stąd w razie jakichkolwiek wątpliwości – zachęcamy Państwa do kontaktu.

 

Uchwalona niedawno PKE wejdzie w życie (w przeważającej części regulacji) z dniem 10 listopada 2024 roku. Równocześnie z tą datą utraci moc obowiązującą Ustawa z dnia 16 lipca 2004 r. – Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 34 ze zm.).

 

W gąszczu zmian, do których przedsiębiorcy telekomunikacyjni są zobowiązani się dostosować, ustawodawca przewidział także regulacje, które wchodzą w życie w innych terminach – zarówno wcześniej, jak i później niż w listopadzie. Poniżej przedstawiamy harmonogram zmian, które weszły w życie od momentu ogłoszenia ustawy oraz zmian, które dopiero wejdą w życie. Uszeregowanie zmian pozwoli na ustalenie priorytetów w procesie wdrażania PKE we własnych przedsiębiorstwach.

 

Z dniem 10 sierpnia 2024 roku weszły w życie przepisy:

  • 422 ust. 1 pkt 3 i 5 oraz ust. 2 pkt 1 PKE o sprawowaniu kontroli przez Prezesa UKE nad znajdującymi się w obrocie lub oddanymi do użytku wyrobami takimi jak zasilacze zewnętrzne i wyświetlacze elektroniczne;
  • 444 ust. 1 pkt 90 PKE, ustanawiający karę pieniężną za niewykonywanie obowiązków dotyczących roamingu w publicznych sieciach łączności ruchomej wewnątrz Unii, wymienionych w art. 3-6 i art. 8-15 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (EU) 2022/612 z dnia 6 kwietnia 2022 r.

 

W dniu 17 sierpnia 2024 roku wszedł w życie:

  • 301 ust. 1 PKE – od tego dnia umowy zawierane z konsumentem o świadczenie usług drogą elektroniczną w zakresie usług telekomunikacyjnych na czas określony nie mogą być zawierane na okres powyżej 24 miesięcy. Wyłączone od tego obowiązku są umowy zawierane z konsumentem dotyczące usług transmisji danych używanych do świadczenia usług komunikacji maszyna-maszyna.

 

W dniu 28 grudnia 2024 roku wejdzie w życie:

  • 278 PKE, który wprowadza regulacje dotyczące wspólnych ładowarek z gniazdem USB typu C do telefonów i innych urządzeń oferowanych przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych.

 

W dniu 10 lutego 2025 roku wejdzie w życie:

  • 356 PKE, nakładający na Prezesa UKE zobowiązanie do określenia i udostępnienia na stronie podmiotowej BIP UKE minimalnej wymaganej przepustowości łącza dla usług szerokopasmowego dostępu do internetu.

 

W dniu 10 sierpnia 2025 roku wejdzie w życie:

  • 43 ust. 1 pkt 1 lit. a) tiret piąte PKE oraz art. 45 ust. 2 PKE, które nakładają na przedsiębiorcę telekomunikacyjnego obowiązki zapewnienia warunków technicznych i organizacyjnych do udostępniania uprawnionym podmiotom i służbom informacji o lokalizacji urządzenia końcowego abonenta.

 

Pozostałe przepisy wejdą w życie z dniem 10 listopada 2024 roku, natomiast na wprowadzenie części z nich przedsiębiorcy będą mieli więcej czasu.

 

Przypominamy, że niektóre najważniejsze zmiany, które wejdą w życie z dniem 10 listopada 2024 r. to:

  • zmiana niektórych postanowień dotyczących rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych i rejestru jednostek samorządu terytorialnego – m.in. obowiązek uzupełnienia brakujących danych we wpisach do rejestrów – art. 5-17 PKE i art. 75 ust. 2 Ustawa z dnia 12 lipca 2024 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo komunikacji elektronicznej (Dz. U. poz. 1222);
  • zmiana sposobu naliczania opłat:
  • rocznych opłat telekomunikacyjnych – art. 24 PKE;
  • opłat za dysponowanie częstotliwościami – art. 24 ust. 13 PKE;
  • opłat za prawo do wykorzystywania zasobów numeracji art. 25 PKE;
  • obowiązek dostarczania informacji przedumownych konsumentowi – art. 285 PKE;
  • uproszczenie procedury zwrotu niewykorzystanych środków w usługach przedpłaconych – art. 331 PKE;
  • regulacja dotycząca wprowadzania klauzul modyfikacyjnych, możliwości jednostronnej zmiany warunków umowy przez przedsiębiorcę telekomunikacyjnego – art. 306 – art.310 PKE;
  • zakaz zawierania umów o świadczenie usług komunikacji elektronicznej poza lokalem przedsiębiorcy podczas niezapowiedzianej wizyty w miejscu zamieszkania lub zwykłego pobytu konsumenta – art. 284 ust. 4 PKE;
  • wprowadzenie odszkodowania dla przedsiębiorcy telekomunikacyjnego w niektórych przypadkach wypowiedzenia umowy przez abonenta – art. 306 ust. 2 PKE, art. 309 ust. 1 PKE.

Pobierz