Powrót

mObywatel z nowymi funkcjonalnościami – podpisywanie dokumentów i weryfikacja tożsamości

Już od kilku miesięcy obserwujemy wzmożone zmiany w aplikacji mObywatel, która stała się jeszcze bardziej funkcjonalna i użyteczna – zarówno dla obywateli, jak i dla przedsiębiorców oraz administracji publicznej. Wraz z wejściem w życie 25 lutego 2025 roku aktualizacji aplikacji, użytkownicy mogą korzystać z cyfrowego dowodu osobistego (mDowodu) do podpisywania dokumentów składanych do organów administracji publicznej. Nowe funkcje zyskują coraz większe znaczenie także w relacjach na osi przedsiębiorca telekomunikacyjny – abonent.

mObywatel z mocą podpisu

Od lutego 2025 r. użytkownicy aplikacji mObywatel mogą elektronicznie podpisywać pisma kierowane do administracji publicznej, korzystając z funkcjonalności mDowodu. Oznacza to, że posiadając dowód osobisty z warstwą elektroniczną oraz aktywny certyfikat podpisu osobistego i 6-cyfrowy PIN (tzw. PIN2) jest możliwość potwierdzenia tożsamości oraz złożenia podpisu równoważnego podpisowi własnoręcznemu, w sytuacjach określonych w przepisach. To istotne ułatwienie w kontaktach z urzędami i nowy krok w stronę pełnej cyfryzacji usług publicznych. Podpis złożony w aplikacji mObywatel jest równoważny z podpisem własnoręcznym w kontakcie z administracją publiczną.

Weryfikacja tożsamości – także w relacjach biznesowych

Podpisywanie dokumentów za pomocą podpisu osobistego w mObywatel jest nową usługą, ale aplikacja już wcześniej umożliwiała m.in. potwierdzanie tożsamości w relacjach prywatnych i komercyjnych za pomocą mDowodu, także na potrzeby weryfikacji tożsamości klienta przez przedsiębiorcę telekomunikacyjnego. Należy jednak pamiętać, że mDowodem można się posługiwać jedynie w warunkach wzajemnej, fizycznej obecności stron. Tym samym przedsiębiorca telekomunikacyjny nie zweryfikuje tożsamości abonenta w przypadku okazania przez niego mDowodu w trakcie telekonferencji, ale może to zrobić w biurze obsługi klienta.

Dostawcy usług telekomunikacyjnych, który są zobowiązani do skontrolowania prawdziwości podanych przy zawieraniu umowy danych, mogą zgodnie z art. 296 ust. 3 pkt 2 lit. f PKE – potwierdzać tożsamość abonenta za pomocą certyfikatu użytkownika aplikacji mObywatel, o ile użytkownik wyrazi na to zgodę.

To ważna zmiana dla branży telekomunikacyjnej – zamiast spisywania danych z fizycznej wersji dokumentu, operator może zweryfikować dane abonenta poprzez mDowód. Weryfikacja przy użyciu mObywatela może więc znacząco uprościć i przyspieszyć procesy sprzedażowe – abonent nie musi już mieć przy sobie dowodu osobistego ani paszportu, a jedynie telefon z dostępem do tej aplikacji.

Warto wspomnieć, że PKE uprościło także weryfikację tożsamości na odległość – zgodnie z art. 296 ust. 3 pkt 2 lit. e, tożsamość abonenta można uważać za potwierdzoną, gdy podpisał on umowę z operatorem przy użyciu podpisu zaufanego. Dotychczas tego rodzaju potwierdzenie tożsamości mogło mieć miejsce jedynie w kontaktach z administracją publiczną.

Co to oznacza dla obywateli i firm?

Dla użytkowników aplikacji mObywatel mnogość nowych funkcji aplikacji mObywatel oznacza większą swobodę i wygodę w załatwianiu spraw urzędowych oraz w relacjach z firmami, które korzystają z nowych rozwiązań. Dla instytucji i przedsiębiorców – to szansa na uproszczenie procedur, ograniczenie formalności i wykorzystanie bezpiecznych, zgodnych z przepisami metod potwierdzania tożsamości.

Warto jednak pamiętać, że wykorzystanie mDowodu do podpisywania dokumentów lub weryfikacji tożsamości musi odbywać się zgodnie z przepisami prawa. Należy pamiętać, że mDowód można wykorzystywać co do zasady tylko w warunkach wzajemnej, fizycznej obecności stron. Ponadto podpisywanie dokumentów z użyciem mDowodu nie jest póki co traktowane na równi ze złożeniem podpisu w formie pisemnej w relacjach z osobami, firmami i instytucjami niepublicznymi – to jest poza kontaktami z administracją publiczną. Oświadczenie podpisane w ten sposób może jednak spełniać warunki oświadczenia złożonego w formie dokumentowej i w tym zakresie stanowić nowe ułatwienie w procedurze zawierania umów, także przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych.