Powrót

Upadek Lex Pilot – bez PKE w obecnej kadencji Sejmu?

29 marca 2023 r. Sejmowa Komisja Cyfryzacji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii odrzuciła projekty PKE oraz ustawy wprowadzającej, które obejmowały kontrowersyjne przepisy tzw. „Lex Pilot”, dotyczące ustalenia kolejności programów telewizyjnych na pilocie w taki sposób, aby na pierwszych miejscach znalazły się kanały TVP 1, TVP 2, TVP 3, TVP Info oraz TVP Kultura. Co więcej, o sposobie rozmieszczenia kolejnych kilkudziesięciu pozycji miała decydować Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Pod koniec tego miesiąca rząd poinformował co prawda o wycofaniu się z części proponowanych zmian tworzących Lex Pilot, które budziły sprzeciw wielu środowisk, jednak pojawiają się obawy, że do uchwalenia nowych przepisów nie dojdzie już w aktualnej kadencji Sejmu. Wedle najnowszych doniesień, w nowej wersji projektu pominięte zostaną części dotyczące telewizji.

Zgodnie z terminarzem posiedzeń Sejmu, kolejne posiedzenie jest zaplanowane na koniec maja. Przyszłość PKE rozstrzygnie się więc najpewniej do wakacji.