Powrót

Podsumowanie miesiąca w telekomunikacji – kwiecień

 1. Powrót Ministerstwa Cyfryzacji

W dniu 6 kwietnia Prezydent Andrzej Duda powołał na stanowisko ministra cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego – wcześniej sekretarza stanu i pełnomocnika rządu ds. cyberbezpieczeństwa. Powyższe oznacza, że powraca zlikwidowane w 2020 r. Ministerstwo Cyfryzacji, którego zadania i projekty przejęła od tego czasu Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Wówczas komentowano, że ta kontrowersyjna zmiana ma na celu zwiększenie skuteczności rządu i nadanie priorytetowi sprawom cyfryzacji, jednak pojawiały się też głosy, że waga tych spraw wymaga istnienia odrębnego urzędu. Jest szansa, że burzliwe losy tego resortu mogą się teraz zakończyć.

Nowo wybrany minister cyfryzacji Janusz Cieszyński ogłosił jakie plany i wyzwania są priorytetowe dla ministerstwa w najbliższych miesiącach. Minister mówił między innymi o nowych funkcjonalnościach aplikacji mObywatel – aplikacja już w czerwcu ma pozwalać na dokonywanie e-płatności w urzędach (w projekt zaangażowany jest system płatności BLIK i Bank Gospodarstwa Krajowego). Ponadto wśród nowych funkcji mObywatela mają być dostępne także e-pełnomocnictwa czy system składania wniosków urzędowych online. Minister informował też o planach przeznaczenia największych jak dotąd środków na dostęp do szybkiego internetu i o zbliżających się konkursach na dofinansowanie dla operatorów.

O części nowych projektów minister opowiadał też w ramach inicjatywy „Ask Me Anything” w serwisie Wykop.pl, gdzie użytkownicy serwisu zadawali politykowi pytania dotyczące m.in. cyberbezpieczeństwa, dostępności e-usług czy kontrowersji związanych ze zjawiskiem patostreamingu.

źródła:https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1558887%2Cminister-cyfryzacji-chcemy-przekazac-najwieksze-w-historii-srodki-na; https://wykop.pl/link/7070885/ama-janusz-cieszynski-minister-cyfryzacji

 1. Upadek Lex Pilot – bez PKE w obecnej kadencji Sejmu?

29 marca 2023 r. Sejmowa Komisja Cyfryzacji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii odrzuciła projekty PKE oraz ustawy wprowadzającej, które obejmowały kontrowersyjne przepisy tzw. „Lex Pilot”, dotyczące ustalenia kolejności programów telewizyjnych na pilocie w taki sposób, aby na pierwszych miejscach znalazły się kanały TVP 1, TVP 2, TVP 3, TVP Info oraz TVP Kultura. Co więcej, o sposobie rozmieszczenia kolejnych kilkudziesięciu pozycji miała decydować Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Pod koniec tego miesiąca rząd poinformował co prawda o wycofaniu się z części proponowanych zmian tworzących Lex Pilot, które budziły sprzeciw wielu środowisk, jednak pojawiają się obawy, że do uchwalenia nowych przepisów nie dojdzie już w aktualnej kadencji Sejmu. Wedle najnowszych doniesień, w nowej wersji projektu pominięte zostaną części dotyczące telewizji.

Zgodnie z terminarzem posiedzeń Sejmu, kolejne posiedzenie jest zaplanowane na koniec maja. Przyszłość PKE rozstrzygnie się więc najpewniej do wakacji.

źródło:  https://www.telko.in/rzad-zbudowal-wiekszosc-w-komisji-cyfryzacji-przepchnie-pke

 1. W drodze do unijnej cybersolidarności

Komisja Europejska przyjęła wniosek dotyczący unijnego aktu o solidarności cybernetycznej w celu poprawy gotowości, wykrywania i reagowania na incydenty cybernetyczne w całej UE. Akt ma objąć powstanie Europejskiej Tarczy Cyberbezpieczeństwa, złożonej z krajowych i transgranicznych centrów monitorowania bezpieczeństwa. Centra te miałyby funkcjonować już od początku 2024 roku. Całkowity budżet projektu ma wynieść nawet 1,1 mld euro.

źródło:  https://digital-strategy.ec.europa.eu/pl/policies/cyber-solidarity

 1. Inauguracja działalności Europejskiego Centrum Przejrzystości Algorytmicznej

Działalność rozpoczyna Europejskie Centrum Przejrzystości Algorytmicznej (ECAT) z siedzibą w Sewilli, które będzie czuwało nad dostosowaniem wykorzystywanych na rynku systemów algorytmicznych do wymogów Aktu o usługach cyfrowych (DSA). ECAT ma wnieść specjalistyczną wiedzę naukową i techniczną do unijnych instytucji, tym samym przyczyniając się do stworzenia bezpieczniejszego, bardziej przewidywalnego i godnego zaufania środowiska online.

źródło:https://cyberdefence24.pl/polityka-i-prawo/wystartowalo-europejskie-centrum-przejrzystosci-algorytmicznej

 1. Zakaz nadawania programów przez RT Arabic, Sputnik Arabic

Od 10 kwietnia 2023 r. dostawcy usług są zobowiązani do blokowania dostępu do informacji rozpowszechnianych przez RT Arabic oraz Sputnik Arabic przy pomocy dowolnych środków, takich jak telewizja kablowa, satelitarna, telewizja internetowa, internetowe platformy lub aplikacje służące do udostępniania plików wideo. Nowy obowiązek wynika z Rozporządzenia Rady (UE) 2023/427 zmieniającego Rozporządzenie (UE) 833/2014, wydanego w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację w Ukrainie. Wcześniej podobny zakaz objął między innymi takie kanały telewizyjne, jak Russia Today czy Sputnik.

źródło:https://www.uke.gov.pl/akt/zakaz-nadawania-programow-przez-rt-arabic-sputnik-arabic,475.html

 1. Rekompensaty dla abonentów Cyfrowego Polsatu

Prezes UOKiK wydał decyzję wobec Cyfrowego Polsatu w sprawie usług dodatkowych (program antywirusowy „Ochrona Internetu” oraz usługa odtwarzania materiałów audiowizualnych na różnych urządzeniach „Serwis IPLA 3 z 3”), uruchamianych bez wyraźnej zgody abonentów. Cyfrowy Polsat musi zwrócić abonentom opłaty naliczone za te usługi. Zdaniem Prezesa UOKiK konsumenci powinni mieć rzeczywistą możliwość wyboru i oceny, czy dana usługa jest im potrzebna i czy chcą ponosić koszty związane z jej uruchomieniem – w związku z tym niezbędna jest wyraźna akceptacja przez abonenta warunków dodatkowej usługi najpóźniej w chwili zawierania umowy.

źródło:  https://uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=19491

 1. Konsultacje dokumentacji aukcyjnej na pasmo 3,6 GHz

UKE ogłosiło drugie konsultacje dokumentacji dla aukcji na rezerwacje częstotliwości pasma 3,6 GHz (pierwsza tura konsultacji ogłoszona została w grudniu ubiegłego roku). Termin na złożenie stanowisk mija 12 maja. Przedmiotem konsultacji są projekty: ogłoszenia o aukcji na cztery rezerwacje częstotliwości, dokumentacji aukcyjnej oraz rozstrzygnięć decyzji.

źródło: https://serwisy.gazetaprawna.pl/telekomunikacja/artykuly/8695698,uke-konsultacje-pasmo-36-ghz.html

 1. Dane o przenoszeniu numerów za I kwartał 2023

UKE opublikowało raport o przenoszeniu numerów w sieciach mobilnych w I kwartale 2023 r. Jak się okazuje, Polkomtel (operator sieci Plus) zaliczył ogromny spadek liczby abonentów (38,5 tys. numerów), z kolei duży wzrost odnotowały P4 (operator sieci Play) oraz T-Mobile, zyskując odpowiednio 18,4 tys. oraz 13,9 tys. Również Orange straciło blisko 17 tys. abonentów.

źródło: https://www.uke.gov.pl/akt/przenoszenie-numerow-w-i-kwartale-2023-roku,477.html

 1. Polski Światłowód Otwarty wkracza na rynek hurtowy

4 kwietnia 2023 r. rozpoczęła działalność spółka Polski Światłowód Otwarty sp. z o.o. (PŚO), której udziałowcami są InfraVia Capital Partners oraz Play. PŚO zapowiedział budowę 2 mln nowych linii, by docelowo do 2028 r. swoim zasięgiem objąć ponad 6 mln gospodarstw domowych. Pierwszymi operatorami współpracującymi z PŚO są UPC Polska i Play – Polski Światłowód Otwarty ma więc aktualnie 1,4 mln abonentów korzystających z jego sieci. Planowane inwestycje w infrastrukturę światłowodową mają sięgnąć kwoty nawet 8 mld zł.

źródło:https://biznes.pap.pl/pl/news/pap/info/3404138,polski-swiatlowod-otwarty-planuje-w-ciagu-ponad-5-lat-zainwestowac-do-8-mld-zl-w-infrastrukture

 1. NASK i KIKE we wspólnej walce z fałszywymi wiadomościami SMS

Jak poinformował Państwowy Instytut Badawczy NASK w komunikacie z dnia 17 kwietnia 2023 r., podpisane zostało porozumienie z Krajową Izbą Komunikacji Ethernetowej, reprezentującą lokalnych operatorów telekomunikacyjnych. Porozumienie ma na celu połączenie wysiłków w celu zwalczania zjawisk phishingu, a co za tym idzie – poprawę bezpieczeństwa w telefoniach komórkowych. Warto pamiętać, że w samym roku 2022 w Polsce odnotowano blisko 21 milionów prób phishingu, w tym opartych o wiadomości SMS typu A2P (application-to-person). To w szczególności tego rodzaju atakom ma przeciwdziałać NASK we współpracy z KIKE, wdrażając zasady postępowania (kodeks dobrych praktyk) w przedmiocie tworzenia, przesyłania i weryfikacji komunikatów typu A2P.

Przypomnijmy, że projekt ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej, która ma stanowić kluczowy krok w kwestii walki ze zjawiskami phishingu został skierowany do Sejmu 2 marca bieżącego roku. Ustawa będzie nakładała na przedsiębiorców telekomunikacyjnych obowiązki polegające między innymi na blokowaniu wiadomości tekstowych zgodnych ze wzorcem przekazanym przez CSIRT NASK.

źródło:https://www.nask.pl/pl/aktualnosci/5174,Wazny-krok-w-kierunku-skutecznej-walki-z-falszywymi-SMS-ami.html

 1. Xiaomi jako 21. firma na liście międzynarodowych sponsorów wojny

Zgodnie ze stanowiskiem Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy (NAZK), chiński producent smartfonów Xiaomi to międzynarodowy sponsor wojny, którą Rosja prowadzi z Ukrainą. Xiaomi pozostaje liderem sprzedaży smartfonów w Rosji – w trzecim kwartale 2022 r. dostawy do Federacji Rosyjskiej przez Xiaomi wzrosły o 39 proc. w porównaniu z tym samym okresem w roku poprzednim. Polski oddział Xiaomi wydał oświadczenie w tej sprawie, deklarując, że nie popiera działań wojennych i wierzy, że „każdy konsument na świecie ma prawo do dostępu do narzędzi komunikacyjnych i informacji w Internecie”.

źródło:https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1560841%2Cbiuro-antykorupcyjne-ukrainy-chinska-firma-xiaomi-miedzynarodowy-sponsor